Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου 2010

Χωρίς απρόοπτα η 2η αγωνιστική

Αποδίδοντας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης πολύ καλό ποδόσφαιρο, η ΑΕΚ νίκησε στο γήπεδο της Ριζούπολης τον Πανσερραϊκό με 2-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας, επιτυγχάνοντας την πρώτη νίκη της στην εφετινή διοργάνωση.

Τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» σημείωσαν οι Τζιμπούρ και Καφές, στο 26ο και 70ο λεπτό αντίστοιχα. Αντίθετα, η μακεδονική ομάδα παραμένει η μοναδική χωρίς βαθμό στην κατηγορία.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Ξάνθης με τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Ριέρα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51' με πέναλτι του Μαρσελίνιο. Να σημειώσουμε ότι ο Πανιώνιος αγωνίστηκε από το 36ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσότσαλιτς, ενώ από το 89' με δέκα, λόγω αποβολής του Ριέρα.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Εργοτέλης με γκολ του Μπούντιμιρ στο 67ο λεπτό νίκησε μέσα στο Βόλο τον τοπικό Ολυμπιακό με 1-0. Η θεσσαλική ομάδα ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Δασκαλάκη, ο οποίος με εντυπωσιακές αποκρούσεις «κράτησε» ανέπαφη την εστία του.

Χωρίς νικητή έληξε το ματς στο «Αλκαζάρ» μεταξύ της ΑΕΛ και της Καβάλας, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα της Λάρισας ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της και να πάρει τη νίκη, που θα την ανέβαζε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Σάββατο ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του Άρη με 1-0, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Ο πρωταθλητής ήταν καλύτερος, αλλά πήρε τη νίκη με το αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο υπέδειξε στο 43ο λεπτό ο διαιτητής Δαλούκας, σε ανατροπή του Βύντρα από τον Χαβίτο, και αξιοποίησε ο Σισέ.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 2-0 της Κέρκυρας, στο άδειο, λόγω τιμωρίας, Καραϊσκάκη. Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν οι Μέλμπεργκ (29’) και Ριέρα (86’).

Χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το παιχνίδι στην Τρίπολη μεταξύ του Αστέρα και του ΠΑΟΚ, ενώ ισόπαλος 1-1 τελείωσε ο αγώνας του Ατρόμητου με τον Ηρακλή στο Περιστέρι. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Περόνε για τον Ατρόμητο στο 63’, ενώ στο 89’ για την ομάδα του Ηρακλή ισοφάρισε ο Σολτάνι.