Κυριακή, 19 Σεπτεμβρίου 2010

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΛΑΡΙΣΑ 1-0 - Πάρε το ρόπαλο και βάρα

Συνέχεια στην ξέφρενη πορεία του Ηρακλή στο πρωτάθλημα που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Λάρισας. Οι "κυανόλευκοι" κατάφεραν, κόντρα στη ροή του αγώνα να επικρατήσουν με 1-0 (29΄ Κουζέν αυτ. ), ενώ η ΑΕΛ έχει δικαιολογημένα παράπονα για το πέναλτι που δεν της δόθηκε στην ανατροπή του Μπλάζεκ.

Με δέκα παίκτες τέλειωσαν το ματς οι δύο ομάδες, ενώ εξαιρετικός για τους Κυανόλευκους ήταν ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι καταφέρνοντας αρχικά να 'βραχυκυκλώσουν' την επιθετική ανάπτυξη του αντιπάλου έχοντας την υπεροχή στη μεσαία γραμμή. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Κουζέν απείλησε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία αφού από πλάγια θέση επιχείρησε το διαγώνιο σουτ με τον Ελευθερόπουλο να είναι σωστά τοποθετημένος και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο διάστημα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως τα δεδομένα κάτι στο οποίο βοήθησε και η εσωτερική αλλαγή του Ουζουνίδη με τον Κομπαγιάσι να αναλαμβάνει τον ρόλο οργανωτή και τον Μάρα να πηγαίνει στο δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής.

Η ΑΕΛ δεν το έβαλε κάτω πίεσε και έφτασε για ακόμη μια φορά κοντά στην ισοφάριση όταν στο 23΄ από τη σέντρα του Βενετίδη ο Κουζέν με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Ότι δεν έκαναν οι φιλοξενούμενοι το έκανε ο Ηρακλής, με την πολύτιμη βοήθεια των αντιπάλων. Στο 29΄ ο Πάμπλο Λίμα εκτέλεσε δυνατά από την δεξιά πλευρά το φάουλ, η μπάλα πήρε μία περίεργη τροχιά και αντί να καταλήξει σε συμπαίκτη του ο Κουζέν έβαλε το κεφάλι στην προσπάθεια να διώξει όμως άθελά την έστειλε στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας. Ο Βιέρα δεν πίστευε στην αντίδραση του συμπαίκτη του ο οποίος απαρηγόρητος προσπάθησε στο επόμενο διάστημα να το ξεπληρώσει.

Αμέσως μετά το γκολ οι 'βυσσινί' προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το γκολ έδωσε πνοή στους γηπεδούχους. Η προσπάθεια να πετύχουν και δεύτερο τέρμα πριν το φινάλε του πρώτου μέρους δεν είχε αντίκρισμα κυρίως λόγω της άναρχης ανάπτυξης του παιχνιδιού.
Λίγο πριν την εκπνοή, και πιο συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, ο Χαραλαμπίδης κατάφερε να στρέψει όλα τα βλέμματα επάνω του αφού προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες όλων πλην των ανθρώπων της φιλοξενούμενης. Ο Ηρακλής με κεφαλιά του Γιάκομπ πέτυχε και δεύτερο γκολ όμως αυτό ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Ρουμάνου στον Νταμπίζα.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα και κυρίως η Λάρισα που ρίσκαρε περισσότερο χωρίς όμως αντίκρισμα. Στο 56΄μετά από γέμισμα ο Νταμπίζας βρέθηκε στη φάση έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τον Ελευθερόπουλο όμως να του στερεί τη χαρά απομακρύνοντας εντυπωσιακά τη μπάλα.

Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα ο τεχνικός των "κυανολεύκων" έβγαλε τον Μάρα που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε κάνει πολλά πράγματα και πέρασε τον Γκαρσία ώστε να αλλάξει τα δεδομένα μεσοεπιθετικά και να κερδίσει σε ταχύτητα απόντος του τραυματία Σολτάνι. Στο 65΄ακόμα μια καλή στιγμή για την ΑΕΛ όταν ο Νταμπίζας με κεφαλιά προσπάθησε να παραβιάσει την εστία και πάλι ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Παπακώστας τα έπαιξε όλα για όλα ώστε να αλλάξει τα δεδομένα περνώντας τον Μακίνουα στη θέση του Γκέρεμι. Η κίνηση αυτή έδωσε ρυθμό στον αγώνα που "άνοιξε" με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν με κάθε τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο χρόνος κυλούσε χωρίς να υπάρξει μεγάλη ευκαιρία αλλά με την ένταση ολένα να αυξάνεται.

Απόρροια αυτού ήταν η φάση του 81ου λεπτού με το μαρκάρισμα του Χοσέμι στον Μπλάζεκ να μην καταλογίζεται ως πέναλτι από τον Χαραλαμπίδη που στιγμάτισε με ένα ακόμα μεγάλο λάθος το παιχνίδι. Δύο μόλις λεπτά αργότερα ο Ταυλαρίδης έπεσε θύμα των νεύρων του αφού το μαρκάρισμά του επάνω στον Γιάκομπ του κόστισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τους "βυσσινί" ήρθε στο 90΄με τον Μακίνουα να υποδέχεται τη μπάλα μεταξύ πέναλτι και μικρής περιοχής. Στο πλασέ που επιχείρησε κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ κλοτσώντας ουσιαστικά τη μεγαλύτερη ευκαιρία και την δυνατότητα να πάρει η Λάρισα ένα βαθμό.

Λίγο πριν το φινάλε τόσο ο Χαραλαμπίδης όσο και ο τέταρτος κ. Παππάς έκλεισαν τα μάτια σε χτύπημα του Κανόμπιο στον πεσμένο Παπαστεριανό, ενώ ο ρέφερι έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Μπλάζεκ και την κόκκινη στον Πίτου Γκαρσία.

Στις καθυστερήσεις οι Θεσσαλοί ανέβηκαν στην αντίπαλη περιοχή χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση με τον Ηρακλή να κατακτά μία τεράστια νίκη και να 'στρογγυλοκάθεται' μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Πρωταγωνιστής

Σίγουρα ο άνθρωπος που έκλεψε την παράσταση στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι ο Κουζέν. Ο επιθετικός της Λάρισας ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του. Ήταν πανταχού παρών και συνεχή πηγή κινδύνων για την εστία του Ελευθερόπουλου. Η μοίρα, όμως του έπαιξε άσχημο παιχνίδι και πέτυχε ένα... ωραίο αυτογκόλ!

Η Φάση

Σίγουρα η φάση που άλλαξε την ροή του αγώνα είναι στο μοναδικό τέρμα της συνάντησης, αλλά εμείς θα αναλύσουμε την φάση των αποβολών. Ο Χαραλαμπίδης κοιμήθηκε δεν είδε τι έγινε και τσάμπα απέβαλε τον Γκαρσία. Παράλληλα τραγικό λάθος ήταν και στο 82’ όταν δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι στην Λάρισα.

Η Ροή

9' Η πρώτη φάση του αγώνα είναι για λογαριασμό της Λάρισας. Ο Κουζέν βγήκε από τα αριστερά έκανε το σουτ, αλλά ο Ελευθερόπουλος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ

29' ΓΚΟΟOΛ O Λίμα εκτέλεσε το φάουλ ο Κουζέν μόνος του στην περιοχή της ΑΕΛ, λειτούργησε ως επιθετικός και χωρίς κανένα πρόβλημα έστειλε την μπάλα στην εστία του Βιέρα και πετυχαίνοντας το αυτογκολ έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή.

43' Ο Ιάκομπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε, καθώς θεώρησε ότι έγινε φάουλ πάνω στον Νταμπίζα. Δύσκολη φάση και το ριπλέι δεν δείχνει ξεκάθαρα, αν ο άσος του Ηρακλή κράτησε τον Νταμπίζα

57' O Νταμπίζας σε θέση... φορ προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά προ του Ελευθερόπουλου, αλλά ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, έδιωξε σωτήρια με γροθιές.

65' Κόρνερ του Κανόμπιο, ο Νταμπίζας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ελευθερόπουλος έδιωξε σωτήρια. Μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα.

72' Μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα. Ο Μακίνουα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μπλάζεκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή πέρασε ελάχιστα άουτ.

82' O Χοσέμι ρίχνει μέσα στην περιοχή του Ηρακλή τον Μπλάζεκ, αλλά ο διαιτητής της συνάντησης δεν δείχνει το σημείο του πέναλτι

83' Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Στάθη Ταυλαρίδη. Η Λάρισα θα μείνει με δέκα παίκτες

90' Τεράστια ευκαιρία για την Λάρισα. Ο Μακίνουα μόνος του με τον Ελευθερόπουλο, μιας και η άμυνα του Ηρακλή κοιμήθηκε, αλλά... κατάφερε και το έχασε!

92' Ο Μπλάζεκ πάτησε επίτηδες τον Παπαστεριανό, ο Πίτου Γκαρσία τον έσπρωξε για να τον απομακρύνει. Ο διαιτητής της συνάντησης έδωσε κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Ηρακλή (!) και κίτρινη κάρτα στον Μπλάζεκ (!!!) με δέκα και οι δύο ομάδες